20 липня - Міжнародний день шахів.
Чудова інтелектуальна гра.
Хочете навчитися грати?
Йдіть сюди ...
,то правитель залишився винним мудрецеві трохи більше ніж
Родина шахів - Індія. В перекладі з перської назва гри перекладається "володар помер". Відома гра з V cтоліття. І її популярність величезна. Вважається, що це гра високоінтелектуальних людей.
Видатний математик Г.Харді зауважив, що вирішення проблем шахової гри є не що інше, як математична вправа, а гра в шахи - немов насвистування математичних мелодій.
Відома задача-легенда про шахи.
(Дякую за матеріал блог Андрія Чайки)http://blog.chaika.in.ua/математика/математичні-оповідання/шахівниця-та-зернятка.html
Так ось колись, дуже-дуже давно в Індії один мудрець вигадав гру в шахи. Одного дня він прийшов до палацу і показав цю чудову гру своєму правителю. Правителю ця гра на стільки сподобалася, що він погодився виконати будь-яке прохання мудреця. Мудрець, не довго думаючи, попросив у правителя всього-на-всього декілька зернинок на кожну шахову клітинку. А саме на першу покласти одну зернинку, на другу — дві, на третю — 4, на п’яту 8 і так далі збільшуючи кожен раз кількість зернят вдвічі… Правитель зрадів, що мудрець попросив на стільки мало і сказав прийти йому через тиждень забрати своє зерно.
Чи багато попросив мудрець у правителя? Правильно відповідь — надзвичайно багато!!! У більшості людей виникне логічне питання ЧОМУ?. Давайте разом спробуємо розібратися чому це так.
Кмітливий читач помітив, що на кожній клітинці шахівниці зернят буде 2 у якійсь степені. Наприклад на першій клітинці
на другій
на третій
на третій
і так далі. Коли я вперше побачив цю легенду, мені стало дуже цікаво і я вирішив порахувати на звичайному калькуляторі скільки всього зернинок було на шахівниці. Дорахувати мені вдалося десь до 15 клітинки, а потім рахувати стало важко, тому я перестав.
Сьогодні ж я пропоную порахувати нам разом, скільки ж зернинок за угодою мав би правитель подарувати мудрецеві. Для цього скористаємось набагато кращим калькулятором. Нагадаю, що шахівниця має 8 клітинок у ширину та 8 клітинок у висоту, тому всього клітинок
Розрахуємо деякі кількості зернят на деяких клітинках:
- на 11-тій клітинці —
- на 31-тій клітинці —
- на 51-тій клітинці —
- на 64-тій клітинці —
Тепер залишилося порахувати суму зернят на всій шахівниці і це буде дорівнювати:
і це всього вдвічі більше ніж на останній клітинці. Уявити таке число звичайній людині дуже важко. В книзі «Занимательная математика» проводились розрахунки в результаті яких вийшло, що для того, щоб вмістити такий об’єм зерна треба приміщення з такою довжиною, що воно три рази обернеться навколо земної кулі.
Я пропоную провести свої розрахунки, щоб оцінити це число. Мені особисто важко уявляти розмір зерна, тому уявимо, що мудрець попросив у правителя на першу клітинку поставити
землі, тоді:
Тобто
Якщо врахувати той факт, що площа земної кулі складає приблизно
Степінь
зіграла дуже злий жарт із правителем. Найгірше — це те, що степінь продовжує грати злі жарти з нами і до сьогодні. Через це я вирішив написати декілька статей, де на прикладах покажу, на скільки небезпечно недооцінювати степінь, а також розкажу, як цю силу можна змусити працювати нам на користь.
Немає коментарів:
Дописати коментар